Ariana dla WS | Blogger | X X

6 gru 2015

Ciekawostki #5

Na początek, nim przejdziemy do kolejnej odsłony ciekawostek, chciałabym przekazać Wam kilka ważnych, według mnie, spraw. Otóż... ostatnio zauważyłam ogromny spadek waszej aktywności, w komentarzach, konkursach i w ogóle na Katalogu. Jest to dla mnie dziwne, ponieważ statystyki raczej nie spadają. Owszem, ostatnio każda z nas trochę zaniedbała katalog, ale jednak staramy się, aby ciągle coś się pojawiało, żeby nie wiało nudą, organizujemy konkursy, przypominamy, wysyłamy apele, a jednak odzewu, jak nie było, tak dalej nie ma. Przeprowadzamy wywiady, publikujemy ciekawostki, byle coś się działo. Przyznaję - jestem naprawdę zdemotywowana. Na chwilę obecną jesteśmy zmuszone odwołać konkurs na blog miesiąca, ponieważ zostało przesłane dopiero jedno zgłoszenie, a i z konkursem na miniaturkę miesiąca nie idzie dobrze - zgłoszeń do jury mamy dwa, podczas gdy potrzebujemy ich sześć. Nie wiem czym jest to spowodowane; każdemu brakuje czasu, weny i wszystkiego innego? Nie mam pojęcia. Jedno jest pewne - bez Was Katalog Granger przestanie istnieć. Powtarzałyśmy to milion razy, że do istnienia katalogu potrzebne są obie strony; my i wy, nasi czytelnicy. Tyle blogów należy do katalogu, obserwują nas 64 osoby! A więc gdzie jesteście? Bardzo nie chciałabym, żeby pewnego dnia pojawiła się tu wiadomość o zawieszeniu działalności. Nie myślcie, że marudzę, chociaż w pewnej części na pewno tak jest (:P), ale jako założycielka katalogu po prostu czuję się zobowiązana do napisania tego krótkiego... "czegoś", do zmotywowania Was, abyście zaczęli brać udział w życiu katalogu, bo, niestety, same nie damy rady. Teraz wy musicie zmotywować nas.
~ M.

Harry Potter i Zakon Feniksa - książka

1. W pierwszym dniu sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Irlandii książka "Harry Potter i Zakon Feniksa" była sprzedawana w ilości 21 książek na sekundę.

2. Gdyby wszystkie sprzedane w Zjednoczonym Królestwie książki ułożyć w stos byłyby 12 razy wyższe niż Mount Everest.

3. Jest to najgrubszy tom z serii.

4. Autorka obszerność piątej części tłumaczyła tym, że Harry odwiedził wiele nowych dla niego miejsc, które wymagały opisu.

5. Podczas zaliczania Standardowych Umiejętności Magicznych z astronomii uczniowie piątego roku mieli za pomocą teleskopów zaznaczyć na mapie konstelację Oriona. Sumy mają miejsce w czerwcu, a konstelacja Oriona nad Wielką Brytanią widziana jest w październiku i listopadzie.


Harry Potter i Zakon Feniksa - film

1. Kiedy na początku filmu pani Figg odprowadza Harry'ego i Dudley'a do domu, mówi, że Cedric zginął w zeszłym roku, podczas gdy miało to miejsce zaledwie kilka tygodni wcześniej.

2. Studio, w którym kręcono zdjęcia z Ministerstwa Magii miało bardzo błyszczącą podłogę, stąd także śliską. Poza tym w wyniku walki bohaterów pojawiało się na podłodze szkło z uszkodzonych okien. Ekipie nie sprawiało to większych trudności z wyjątkiem Ralpha Fiennesa, który jako Voldemort miał bose stopy. Aktor w tych scenach nosił czarne sportowe buty. Niestety w pewnych ujęciach są one doskonale widoczne.

3. Film kręcono w Fort William, Glen Etive i Glennfinnan (Szkocja); w studiu Leavesden w hrabstwie Hertfordshire, Londynie i Surrey (Anglia) oraz w Turcji.

4. Kolczyki z rzodkiewek noszone w książce przez Lunę Lovegood, w filmie zostały zaprojektowane przez Evanne Lynch, która odgrywa jej postać.

5. Wszystkie sceny akcji zostały nakręcone ręcznie trzymanymi kamerami.

6. Paradoksalnie, książka "Harry Potter i Zakon Feniksa" jest najdłuższą z całej serii, natomiast film o tym samym tytule - najkrótszym ze wszystkich, które dotychczas nakręcono.

7. Podpisy Hermiony, Harry'ego i Rona na liście Armii Dumbledore'a są identyczne z tymi, jakie można znaleźć w książce J.K. Rowling.

8. Wszystkie imiona członków rodziny Syriusza Blacka znajdujące się na drzewie genealogicznym widocznym w filmie, są nazwami gwiazd lub gwiazdozbiorów.

9. Zdjęcia powstawały od 6 lutego do 12 grudnia 2006 roku.

10. Producenci filmu początkowo chcieli przenieść plan zdjęciowy z Wielkiej Brytanii do Europy Wschodniej, ze względu na obowiązujące tam ulgi podatkowe, aby w ten sposób obniżyć koszty produkcji.


Niechybnie zbliżamy się do końca wydań ciekawostek... Macie jakieś pomysły, czym można byłoby je zastąpić?
~E.
 

9 komentarzy:

 1. Hmm... Pomysłów na razie nie mam, ale pomyślę...
  Może coś o aktorach? Ich filmy, które niedawno weszły do kin, albo coś podobnego? Albo może coś związanego z Emmą Watson (w końcu Katalog Granger), ewentualnie jakieś miesiące tematyczne (na przykład pierwszy piątek, bo to taki piękny dzień), że ukazywałoby się jakieś drobne opowiadania, ale nie w sensie konkursu, tylko prośba do jakiejś autorki (albo same byście coś naskrobały) i powstałoby jakieś cudo. ;)
  Taa... Nie miałam żadnych pomysłów. xD
  Trochę czasu braknie na komentowanie, ale od teraz postaram się brać aktywniejszy udział w działanie katalogu. :)
  Szkoda, że odwołałyście konkurs na bloga miesiąca. Jak się zastanowiłam, to mam pewnego faworyta. A co do konkursu na miniaturkę do jury niespecjalnie się nadaję, chociaż jeślibym się nie wyrobiła z własnym tekstem, to może się zgłoszę. :')
  Uff... Jaki długi komentarz! :D
  Pozdrawiam,
  Cassie :)

  wieczne-pioro-cassie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pomysły, postaram się coś takiego zorganizować! Podsunęłaś mi pewien pomysł, zaraz podzielę się z resztą dziewczyn i zobaczymy co z tego będzie. ;)
   E.

   Usuń
 2. Cassie ma rację, ciekawostki o aktorach mogłyby być całkiem spk :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do bloga miesiąca - sama chętnie chciałam kogoś zgłosić, ale okazało się, że praktycznie wszystkie blogi, które lubię i czytam były już zgłaszane. Może ten zastój to przez chwilowy niedobór opowiadań? B-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli zgłosiłam już swoją miniaturkę, to nie mogę się zgłosić do jury? A jeśli chodzi o tematy to nadal poczytałabym ciekawostki, informacje na temat debiutów kinowych aktorów Hp.
  Pozdrawiam, Jenny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez wysłanie konkursowej miniaturki, automatycznie, nie można być jednym z członków jury. Dziękujemy za propozycję, napewno weźmiemy ją pod uwagę. :)

   Usuń
 5. Ciekawostki są świetne *-* Kilku nie znałam i przyznaje się bez bicia! :D Ale zawsze uzupełniłam swoją wiedzę :)
  A co do ciekawostek o aktorach, to fajnie by było, gdyby nie były one tylko o Emmie, Tomie, Danie, Rupercie, Matthew czy Evannie... Fajnie by było, gdyby były one o mniej znanych osobach, np. O odtwóry roli Hagrida i innych podobnych, ponieważ oni często są pomijani...
  Trochę odbiegłam od renty, ale chciałam Wam pomóc, jakoś nakierować. :)
  Pozdrawiam,
  Feltson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choroba, nie miało być "renty", tylko "tematu"... Parszywa autokorekta XD

   Usuń
 6. Świetny pomysł z ciekawostkami :D Rozbawił mnie piąty punkt dotyczący książki. Ciekawe, czy było to zamierzone, czy kolejne potknięcie przez Rowling :D

  OdpowiedzUsuń