Ariana dla WS | Blogger | X X

22 sie 2016

Ciekawostki #13

Witajcie! 
Dzisiaj wpadam do Was z kolejną porcją ciekawostek o naszych wspaniałych bohaterach! Jednak zanim do tego przejdę, chciałabym się dowiedzieć, co u Was? Końcówka wakacji już tuż tuż, jak się z tym czujecie? Cieszycie się, czy może raczej niekoniecznie? 
Ja mam mieszane uczucia. Z jednej strony chciałabym pójść, bo to mój ostatni rok w technikum, a z drugiej jakoś nie chcę, bo te dwa semestry będą jednymi z najcięższych. No ale nie ma co narzekać! 

Nie bez powodu wybrałam dzisiaj tego aktora w trzynastej edycji ciekawostek. ;)
Dziś przedstawiam Wam ciekawostki o... Gary'm Oldmanie!


Dokładniej nazywa się Leonard Gary Oldman, aktor ten wcielał się w Syriusza Blacka, ojca chrzestnego głównego bohatera (Harry'ego Pottera) i zbiegłego niewinnego więźnia z Azkabanu.

1. Gary urodził się 21 marca 1958 roku w Londynie (Wielka Brytania), jest zodiakalnym baranem. Obecnie ma 58 lat. 

2. Ukończył Rose Bruford College of Theatre & Performance w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).

3. Oldman postanowił zostać aktorem, po tym jak zobaczył na ekranie występ Malcolma McDowella w filmie "Szalony Księżyc" z 1971 r. Jak Oldman sam przyznał w wywiadzie z 1995 r. udzielonym Charliemu Rose'owi: "Coś w Malkolmie po prostu mnie pochłonęło, a ja połączyłem się z tym i powiedziałem - chcę to robić".

4. W wieku 16 lat rzucił szkołę i rozpoczął pracę w sklepie sportowym.

5.  Jako dziecko Oldman grał na pianinie oraz śpiewał i miał marzenia, by stać się muzykiem - ale wszystko zmieniło się w 1971 roku.

6. Dorastał pod opieką matki Irlandki Kathleen i dwóch sióstr. Gdy Gary miał 7 lat, ojciec alkoholik Len opuścił Kathleen dla młodszej kobiety. Chłopak mocno to przeżył. Chociaż wtedy tego nie wiedział, późniejsza terapia wykazała, że obwiniał się za odejście ojca i strasznie za nim tęsknił. Widział go wtedy po raz ostatni w życiu. Dopiero gdy dorósł, nawiązali kontakt, ale do spotkania nigdy nie doszło - Oldman senior zmarł na chorobę alkoholową. Jak sam Gary przyznał: "Nigdy nie powiedziałem mojemu ojcu, że go kocham, przed jego śmiercią, i mam z tym spory problem. Przepływa to przez moje myśli, serce, jest to nierozwiązany problem, i w pewnym sensie wydawało się stosowne zadedykować film jemu."

7. Zagrał w trzech teledyskach: 
a) Love kills – Joy Summer (1986r.)


b) Guns N' Roses – Since I Don't Have You (1994r.)


c) David Bowie – The next day (2013r.)


8. Ćwiczył na pianinie przez 5 godzin dziennie, aby zagrać rolę Beethovena. Chciał, aby jego ruchy rąk podczas gry wyglądały wiarygodnie.

9. Odrzucił tytułową rolę w filmie "Edward Nożycoręki". Angaż otrzymał Johnny Depp.

10. Po przybyciu do Stanów w połowie lat osiemdziesiątych jako jeden z Brytyjczyków, to właśnie Oldman wyszedł na prowadzenie, opanowując amerykańskie akcenty i grając w amerykańskich filmach. Nie jest tajemnicą, że w każdym, absolutnie każdym filmie Gary mówi z innym akcentem, co tylko świadczy na jego korzyść i samo za siebie mówi o wszechstronności artysty.

11. W 2011 roku został wybrany ikoną roku przez brytyjski magazyn "Empire" i otrzymał nagrodę Empire Icon Award.

12. Oldman był czterokrotnie żonaty.

13. Jako nastolatek Oldman należał do gangu. Jak sam przyznał po latach, nie lubił szkoły, miał złe podejście i nie uznawał zasad. Pamięta, że bez przerwy mu powtarzano "Oldman, jesteś głupkiem, jesteś tępy, nigdy do niczego nie dojdziesz". Nie był tępy tylko brak mu było inspiracji. Gdy odkrył to, co go interesuje, nic nie było w stanie okiełznać jego entuzjazmu.

14. Przyznał, że w przeszłości przez wiele lat miał problemy z alkoholem z powodu odejścia ojca. 

15. W 1997 roku nastąpił jego reżyserski debiut ("Nic doustnie", 1997) - na pół autobiograficzny dramat opowiadający historię patologicznej londyńskiej rodziny robotniczej. Film zadedykował swojemu ojcu.

Pozdrawiam cieplutko, 
Ana Bella

4 komentarze:

 1. "Nie był tępy tylko brak mu było inspiracji." - wow, coś mnie łączy z samym Oldmanem :D
  Do zmieniania akcentów też trzeba mieć talent. Umieć je rozróżnić to tam nic, ale już odezwać się to... :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytat umieściłam nie bez powodu, zawsze jest jakieś pocieszenie, że każdy może jednak coś w życiu osiągnąć :D
   Co do akcentów to masz rację. :D
   Ana.

   Usuń
 2. Mnie jeszcze nie dotyczy koniec wakacji, bo zaczynam dopiero w październiku, ale i tak mijają jak błyskawica. :(
  Świetnie wybrane pierwsze zdjęcie Oldmana. Omnomnom. Mogłabym się gapić godzinami! *_* Zaskoczyła mnie informacja, że mógł być Edwardem Nożycorękim. W tej chwili jednak nie wyobrażam sobie w tej roli nikogo innego niż Deppa. :) I tak jak wyżej ja też zwróciłam szczególną uwagę na punkt 13 o młodzieńczym życiu Gary'ego. Takie to było... bliskie, że on też był totalnie normalnym nastolatkiem, który dopiero po jakimś czasie odnalazł swoją ścieżkę w życiu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również uwielbiam te zdjęcie!
   Wybieram te najlepsze, gdy tylko je zauważyłam, to od razu się zakochałam. :D
   Też mnie zdziwiła wzmianka o Edwardzie Nożycorękim.
   Punkt o jego nastoletnim życiu zmotywował mnie całkowicie. Mam nadzieję, że jako jedyna nie mam takiego odczucia. :D
   Pozdrawiam, A.

   Usuń