Ariana dla WS | Blogger | X X

10 lip 2016

Ciekawostki #12

Hej, hej, hej! 
Jak się macie? Wylegujecie się miło na wakacjach, czy pożytkujecie ten czas w zupełnie inny sposób? Ja gorączkowo szukam nowej pracy, by móc trochę zarobić. Dodatkowe fundusze zawsze się przydadzą. :D 
Pogodę za oknem również macie pierwszorzędną? Liczę na to, że tak. W takie dni chyba każdy jest bardziej ożywiony. 
Pewnie jest tu wiele osób, które uwielbiają czytać i może aktualnie siedzą zaczytani w wolnych lekturach, dlatego mam dla Was pytanie. Moglibyście mi jakieś polecić? Niedługo swój mały stosik oddaję do biblioteki, a potem już kompletnie nie mam pomysłów, co wziąć. Liczę na Waszą kreatywność! Zazwyczaj nie jestem wymagająca w tej dziedzinie, czytam wszystko od fantastyki po dobre kryminały. Z góry bardzo Wam dziękuję, jeśli ktokolwiek mi w tym pomoże. :)
Tym razem to ja dzisiaj zaszczycę Was ciekawostkami. Postanowiłam, że wybiorę aktora, który przez połowę mojego życia był i nadal jest jedną z miłości mojego życia. Każdy go sobie ceni, więc zapewne będziecie czytać o nim informacje z zapartym tchem. 
Miłej lektury! 
Ana
ALAN RICKMAN
Właściwie to Alan Sidney Patrick Rickman, jeden z najlepszych filmowych nauczycieli, Severus Snape. Urodził się 21 lutego 1946 roku w Hammersmith, w Londynie. Niestety ten wybitny aktor zmarł 14 stycznia 2016 roku. Odszedł mając 69 lat. 

1. Pochodził z rodziny o walijsko-irlandzkich korzeniach. Miał dwóch braci – starszego – Davida i młodszego – Michela oraz młodszą siostrę – Sheilę.

2. W 1967 roku ukończył Chelsea College of Art and Design, a następnie Royal College of Art oraz The Royal Academy of Dramatic Art w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).

3. Rima Horton, młodsza o rok partnerka Rickmana, uczyła przez wiele lat na Kingston Univerity ekonomii. Od 2002 roku jest na emeryturze. Rickmana poznała w Chelsea College. Żyli w związku od 1977 roku. Para postanowiła pobrać się w 2012 roku. 

3. W 2000 roku wystąpił w teledysku zespołu Texas do piosenki "In Demand". 


4. Zrezygnował z roli Aleca w "Goldeneye", gdyż miał dość grania czarnych charakterów. Zastąpił go Sean Bean (aktor grający m. in. Lorda Starka w Grze o Tron)

5. Grał między innymi w sztukach "Ghost i Miarka", za role w których zdobył złoty medal Bancrofta.

6. Alan Rickman jeszcze przed wydaniem ostatniej części serii wiedział od autorki, że Severus kocha Lily Potter. Miało to na celu prawidłowe wczucie się w rolę oraz poznanie, skąd wzięła się gorycz w stosunku do Harry'ego.

7. Aktor wiedział jaką rolę odgrywał grany przez niego Severus Snape. W konsekwencji tego często kłócił się z scenarzystami, ponieważ wiedział o swoim bohaterze więcej niż oni.

8. Alan ma 55 lat w Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym, podczas gdy bohater którego odgrywa - 31 lat.

9. Mimo, że odnosi duże sukcesy w filmie, często odrzuca propozycje na rzecz teatru (który sam nazywa „magicznym miejscem” i jego "pierwszą miłością").

10. W spektaklu "The grass widow" wystąpił nago.

11. Jako dziecko miał wadę wymowy: jego dolna szczęka była bardzo wąska, co uniemożliwiało mu wyraźne wymawianie słów.

12. Jego ojciec zmarł, gdy Alan miał 8 lat.

13. Jako dziecko ćwiczył kaligrafię oraz malarstwo akwarelowe.

14. W 1996 postanowił też spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery, i napisał scenariusz do filmu, który wyreżyserował – "Zimowego gościa". Film został uznany za udany debiut reżyserski, zdobywając nagrody na festiwalach filmowych w Wenecji i Chicago.

15. Rola Hansa Grubera, przywódcy terrorystów ze "Szklanej pułapki" dała mu sławę eksperta od grania czarnych charakterów. Od tej etykietki przez długi czas nie udało mu się uwolnić, mimo że zagrał między innymi zmarłego kochanka w komedii romantycznej "Prawdziwie, głęboko, do szaleństwa" oraz zdradzanego męża w "Z zamkniętymi oczami". Dopiero rolę w "Rozważnej i romantycznej" oraz "To właśnie miłość" pokazały światu inne, romantyczne oblicze Rickmana.

16. Był jednym z kandydatów do zagrania roli Hannibala Lectera w "Milczeniu owiec".

17. Zmarł na raka w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).

18. Śmierć Alana poruszyła wielu aktorów z Potterowskiej serii, co przedstawiają poniższe zwierzenia:19. Był dwukrotnie nominowany do Broadwayowskiej nagrody Tony Award dla najlepszego aktora: w 1987 za Niebezpieczne związki i w 2002 za Private Lives Noëla Cowarda.

20. Alan Rickman urodził się i zmarł w tym samym dniu tygodnia, w czwartek. Co ciekawe, grana przez niego postać urodziła się i zmarła równie w tym samym dniu, bo w sobotę.

Jesteśmy z Tobą, Alan. 

6 komentarzy:

 1. Właściwie to Alan Sidney Patrick Rickman, jeden z najlepszych filmowych nauczycieli w, Severus Snape.

  Nie ogarniam powyższego zdania. xD

  Ale mniejsza o to - nie spodziewałam się dzisiaj ciekawostek, a już na pewno nie spodziewałam się ciekawostek o panie Rickmanie. Muszę z żalem przyznać, że oglądałam niewielką część filmów z nim (co muszę nadrobić). Jednak wystarczyły one, by stwierdzić, że był genialnym aktorem (teraz chwila ciszy dla polskiego dubbingu, który tak bardzo nie pasuje do filmów HP).

  A tak zbaczając z tematu - pogoda za bardzo nie rozpieszcza, w minionych dniach na przemian padało i wiało, przez co już czuję, że jakieś choróbsko mnie bierze. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dzięki, nie zauważyłam błędu!
   Już poprawiam. c;
   A.

   Usuń
  2. Jeśli nie widziałaś "Rozważnej i romantycznej" to polecam z całego serca. Cudownie tam zagrał <3 I sam film to mistrzostwo dla mnie :))

   Usuń
 2. Wspaniały aktor i jego śmierć złamała mi serce. Za takimi ludźmi się tęskni do końca. Niezapomniany!
  http://precious-fondness.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że znałam stąd pojedyncze rzeczy, bo Alanem nigdy się nie intersowałam, także post był dla mnie bardzo ciekawy :D
  Czekam na kolejną edycję :3
  Pozdrawiam serdecznie,
  Feltson

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że znałam stąd pojedyncze rzeczy, bo Alanem nigdy się nie intersowałam, także post był dla mnie bardzo ciekawy :D
  Czekam na kolejną edycję :3
  Pozdrawiam serdecznie,
  Feltson

  OdpowiedzUsuń