Ariana dla WS | Blogger | X X

10 lut 2016

Ciekawostki #7


Nie pamiętam kiedy wpadłam na pomysł ciekawostek, ale pierwsza część została opublikowana w ostatnich dniach sierpnia, więc sądzę, że to było właśnie w tamtych okolicach. Naprawdę nie potrafię uwierzyć, że to tak właściwie koniec tego przedsięwzięcia. Mam jednak pomysł by dołożyć jeszcze 3 części, o aktorach grających główne role, co Wy na to? :)
Harry Potter i Insygnia Śmierci - książka

1. W tomie zabito łącznie 31 osób i zwierząt.

2. We wspomnieniach Snape'a, Harry widzi między innymi scenę wyjazdu jego matki do szkoły. Towarzyszy jej cała rodzina, w tym Petunia. Wynika z tego, że Petunia wiedziała, jak dostać się do Hogwartu oraz że istnieje peron 9 i 3/4. W pierwszej części jednak, razem z mężem i synem wyśmiewa się z nieistniejącego peronu i sposobu, w jaki Harry ma pojechać do szkoły.

3. Kiedy Harry, Ron i Hermiona włamali się do skarbca w Banku Gringotta, Hermiona rzuciła na Harry'ego zaklęcie Levicorpus, szepcząc je. Zaklęcie to jednak, jak dowiadujemy się z szóstego tomu, jest niewerbalne.

4. Gdy Harry, Ron i Hermiona odwiedzili Ksenofiliusa Lovegooda, Harry był początkowo skryty pod Peletyną-Niewidką. Później jednak zdjął ją i dał Hermionie, która włożyła ją do swojej torebki. Mimo to, podczas ucieczki z domu Lovegooda, Hermiona zwraca się do Harry'ego, aby dał jej pelerynę.

5. Gdy Harry szuka diademu Roweny Ravenclaw, przypomina sobie, że w Pokóju Życzeń schował egzemplarz książki do eliksirów i aby trafić do tego miejsca, położył tam stary posąg. Okrył go peruką i, jak teraz twierdzi, starym diademem. Jednak w szóstym tomie został opisany jako zniszczona tiara czarodziejska.

6. W książce Harry jakoby pierwszy raz słyszy głos Crabbe'a. Był to głos przyjemny i łagodny. To niemożliwe biorąc pod uwagę fakt, że w książce ,,Harry Potter i Komnata Tajemnic" Harry i Ron zamieniają się w Crabbe'a i Goyle'a, a ich głosy były określane jako nieprzyjemne.

7. W siódmym tomie Fleur bierze ślub w diademie ciotki Muriel mimo iż pod koniec szóstej części jest mowa o tym jakoby stryjeczna ciotka Weasleyów miała cudowną tiarę roboty goblinów, którą z pewnością pożyczy pannie młodej na tak ważną uroczystość.
Harry Potter i Insygnia Śmierci - film

1. Kiedy Bellatrix zamierza wyryć Hermionie słowo "szlama" na przedramieniu, zwraca się ku jej prawej ręce. W kolejnym ujęciu ręka zmienia się na lewą.

2. Kiedy Ksenofilius Lovegood  rysuje znak insygniów śmierci, kształt koła symbolizującego kamień wskrzeszenia zmienia się w poszczególnych ujęciach. Również znak różdżki najpierw styka się na dole z okręgiem ale w kolejnym ujęciu jest między nimi przerwa.

3. Film kręcono na terenie Wielkiej Brytanii w: Burnham Beeches, Londynie, Lavenham, Leavesden, Liverpoolu, Malham Cove, Iver Heath, parku narodowym Yorkshire Dales National Park (Anglia) i na plaży Freshwater West (Walia) oraz mieście Rothenburg ob der Tauber (Niemcy) (I część)
Film nakręcono w: Leavesden (Anglia, Wielka Brytania), Freshwater West (Walia, Wielka Brytania) i Pinewood Studios w Iver Heath (Anglia, Wielka Brytania). (II część)

4. Zdjęcia kręcono od 19 lutego 2009 roku do 12 czerwca 2010 roku. (I część)
Zdjęcia do filmu trwały od 19 lutego 2009 do kwietnia 2010 roku. (II część)

5. Sceny, w której Bellatrix wycina Hermionie słowo "szlama" ("mudblood") na ramieniu, nie było w scenariuszu. Na pomysł ten wpadły Emma Watson i Helena Bonham Carter.

6. Jednym z plakatów widocznych w kawiarni, do której trafili Harry, Ron i Hermiona po przeniesieniu się do Londynu, jest plakat ze sztuki "Equus", w której występował Daniel Radcliffe.

7. Kiedy George i Fred rozmawiają z Harrym w domu Dursleyów, bliźniaki zmieniają swoje miejsce z tyłu pokoju na przód. Nie słyszymy jednak ani nie zauważamy, jak przechodzą. Jednakże w poprzednich filmach przyzwyczailiśmy się do niespodziewanego pojawiania się tych dwóch postaci.

8. Na potrzeby filmu wyprodukowano ponad 500 różdżek. (I część)

9. Specjalnie do filmu wyprodukowano 210 000 złotych monet, widocznych w skarbcu Bellatrix Lestrange.

10. Neville mówi "We lost Harry tonight", jednak wyraźnie widać, że w tym czasie jest rano. Powinien zatem powiedzieć: "...last night".

11. Kiedy Filch trzyma panią Norris, kotka nie ma czerwonych oczu jak w poprzednich filmach serii.

12. Kiedy Harry, Ron i Hermiona lecą na smoku przez Londyn, w tle widać London Eye. Harry urodził się w 1980 r., w filmie ma 17 lat, więc akcja rozgrywa się w roku 1997. London Eye zostało wzniesione w 1999.

13. Dubler Daniela Radcliffa, grającego Harry'ego Pottera, 25-letni David Holmes, został ranny podczas wykonywania czynności kaskaderskich w studiach Leavesden. Na skutek upadku w wyniku eksplozji będącej częścią sceny z filmu doznał poważnej kontuzji pleców.

14. Kiedy George i Fred rozmawiają z Harrym w domu Dursley'ów, bliźniaki zmieniają swoje miejsce z tyłu pokoju na przód. Nie słyszymy jednak ani nie zauważamy jak przechodzą. Jednakże w poprzednich filmach przyzwyczailiśmy się do niespodziewanego pojawiania się tych dwóch postaci.
~E. 

11 komentarzy:

 1. Mam dwa "ale":
  - w fakcie 12. myślę (a nawet jestem pewna), że kiedy Harry, Ron i Hermiona lecą na smoku jest już rok 1998,
  - fakt 7. i 14. się powtarzają.
  Jak zwykle większości nie znałam i trochę dziwne uczucie, że to już koniec. Przynajmniej będą jeszcze trzy - bo musicie je zrobić, jasne? :D
  Pozdrawiam,
  Cassie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że macie jeszcze pomysły na ciekawostki, bo wiem, że nie będą oklepane i dowiem się czegoś nowego.
  Z dzisiejszych znałam tylko 13 z filmów. Reszta była dla mnie ciekawą nowością :)
  Oczywiście czekam na kolejne części ciekawostek! ❤
  Pozdrawiam serdecznie,
  Feltson

  OdpowiedzUsuń
 3. #5 z książki nigdy nie dawał mi spokoju - tak jakby Rowling przy pisaniu szóstej części nie miała jeszcze pomysłu na to, co stanie się w siódmej, a potem na siłę naciągała wątek z diademem.
  Ale no nie wierzę, że to do teraz nie wpadłam na to, że Crabbe'a i Goyla już słyszeliśmy na samym początku... okej, niech będzie, że głos zmienił się Crabbe'owi z wiekiem ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. W pierwszej części jednak, razem z mężem i synem wyśmiewa się z nieistniejącego peronu i sposobu, w jaki Harry ma pojechać do szkoły - kropka na końcu

  Gdy Harry, Ron i Hermiona odwiedzili Ksenofiliusa Lovegooda Harry był początkowo skryty pod peleryną niewidką - Po Lovegooda przecinek, no i Peleryna-Niewidka

  Gdy Harry szuka diademu Roweny Ravenclaw przypomina sobie - przed przypomina przecinek

  aby trafić do tego miejsca położył tam stary posąg - po miejsca też przecinek

  To niemożliwe biorąc pod uwagę fakt że w książce - przed że przecinek

  Crabbe i Goylea - Crabbe'a i Goyle'a

  w diademie ciotki Muriel mimo, iż pod koniec - mimo iż to całe wyrażenie, więc przecinek stawiamy tylko i wyłącznie przed nim całym

  szóstej części jest mowa o tym jakoby stryjeczna ciotka - przed jakoby przecinek

  w domu Dursley'ów - Dursleyów

  Nie słyszymy jednak ani nie zauważamy jak przechodzą. - przed jak przecinek

  Specjalnie do filmu wyprodukowano 210 000 złotych monet, widocznych w skarbcu Bellatrix Lestrange - kropka na końcu

  kotka nie ma czerwonych oczu, jak w poprzednich filmach serii. - bez przecinka

  Ciekawostki, cóż, ciekawe XD Ale masło maślane, nevermind. O większości nie wiedziałam, więc fajnie jest przeczytać coś nowego, a nie ciągle powtarzające się, o którym się mówi tyle i tyle.

  Pozdrawiam,
  Acrimonia.
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 'Never mind' - rozdzielnie.

   Usuń
  2. Nah, razem

   Usuń
  3. Mnie się wydaje, że obie formy są poprawne.

   Usuń
 5. 'Never mind' - rozdzielnie.
  Nope. http://grammarist.com/spelling/never-mind-vs-nevermind/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale się nie upieram, bo aż tak tego angielskiego nie znam, więc możliwe, że masz rację :P

   Usuń
  2. Okej, mam!
   W słownikach zawsze rozdzielnie, ale w slangu nevermind jest, więc nieformalnie raczej da radę tego używać :)
   Wszyscy mają rację, yay.

   Usuń
 6. Wow, przyznam, że o większości nie wiedziałam. Ciekawostki bardzo interesujące i cieszę się, że będą jeszcze trzy takie posty! :D

  OdpowiedzUsuń