Ariana dla WS | Blogger | X X

12 lis 2015

Ciekawostki #4

Cześć wszystkim!
Jak się czujecie w ten piękny, słoneczny (przynajmniej u mnie) i zarazem deszczowy dzień? Ja całkiem nieźle, chociaż wizja jutrzejszego odpytywania z rosyjskiego całkowicie psuje mi humor... Przed chwilą odłożyłam podręcznik na bok (ale leży niedaleko, przypomina mi o tej źle zapowiadającej się lekcji, brrrr...) i zaczęłam pisać post.

Ciekawostek już dawno nie było... Zajrzałam do archiwum i jestem szczerze zdziwiona, od ostatniej odsłony minęły już prawie dwa miesiące! Naprawdę, ten czas szybko leci! Jeszcze niedawno wstawałam na rozpoczęcie roku, a teraz już połowa listopada, i zanim się obejrzymy będzie koniec roku... Nie to, że się nie cieszę, ale wizja coraz bliższych egzaminów nie jest dla mnie jakoś szczególnie radosna!

Ale przejdźmy do właściwszej części postu, a mianowicie ciekawostki! Niestety, tej jednej, ostatniej ciekawostki z książki nie mogłam za nic znaleźć, a czas mnie goni, więc...


Harry Potter i Czara Ognia - książka

1.
Nazwiska Moran,Quigley i Troy - członków Irlandzkiej narodowej drużyny Quidditcha są prawdziwymi nazwiskami przyjaciół autorki. De facto Troy jest bardzo zagorzałą fanką drużyny piłkarskiej West Ham, dlatego jest to jedyna drużyna piłkarska wymieniona w książce z nazwy (kibicuje jej Dean)

2.

Chcąc powrócić z domu Dursleyów do Nory, Pan Weasley wrzuca do kominka szczyptę proszku Fiuu, który starcza na wysłanie wszystkich przybyłych i Harry'ego. W drugiej części jednak każdy osobno musi wrzucić proszek stojąc w kominku.

3.

W scenie na cmentarzu, kiedy Voldemort rzucił na Harry'ego zaklęcie Imperius, Harry poczuł jego działanie, według książki, po raz trzeci w życiu. Wcześniej, podczas lekcji obrony przed czarną magią, Moody-Crouch rzuca na Harry'ego to zaklęcie kilkakrotnie.

4.

W liście do Syriusza, Harry pisze między innymi, że jego kuzyn źle znosi dietę i w ataku złości wyrzucił swoje PlayStation przez okno. Dzieje się to w lecie 1994 roku, a wtedy PlayStation nie było jeszcze w Europie. W nowszych wydaniach zostało to poprawione (nie została użyta nazwa PlayStation).

5.
Hermiona po pierwszej lekcji numerologii chwali się, że Profesor Vector nic im nie zadał , na co Ron odpowiada "brawo dla profesora Vectora!". Septima Vector to kobieta, o czym Hermiona na pewno wiedziała, gdyż uczęszczała na jej lekcje. Błąd został naprawiony.

6.
Podczas mistrzostw świata w drużynie Bułgarii, Wołkow i Wulkanow figurują jako pałkarze. Dwie strony dalej już jako ścigający.

7.
Na stronie 275 Dumbledore mówi, że S. Fawcett jest Krukonką, natomiast na stronie 446 Snape uznaje ją już za Puchonkę.

8.
Kiedy Harry kąpie się w łazience prefektów i spotyka Martę, wspomina, że dwa lata temu w jej łazience Hermiona warzyła eliksir wielosokowy, jednak został on nazwany wieloowocowym.

9.
W książce J.K. Rowling miała umieścić postać Mopsy, jednak ostatecznie zmieniła zamiary.


____________________________________________
Harry Potter i Czara Ognia - film

1.  
Początkowo rolę Fleur Delacour miała zagrać Kate Winslet.

2.
Kiedy Harry siedzi w łazience dla prefektów z Jęczącą Martą, tuż po tym jak odszyfrował zagadkę smoczego jaja, jego fryzura zmienia się pomiędzy poszczególnymi ujęciami. Raz ma włosy mokre i sterczące na wszystkie strony, a raz suche i częściowo zaczesane na prawą stronę.

3.
Kiedy Fred i George przeskakują Linię Wieku umieszczoną wokół Czary Ognia przez profesora Dumbledore'a, obserwująca ich z boku Hermiona siedzi na samym skraju długiej ławki. W kolejnym ujęciu, w którym zebrani uczniowie gratulują bliźniakom udanego przekroczenia Linii, Hermiona siedzi w zupełnie innym miejscu niż poprzednio.
 
4.
W trakcie sceny na cmentarzu data na grobowcu zmienia się. Na początku jest rok 1905, a później 1880.
 
5.
Kiedy profesor Dumbledore zapowiada gości przybyłych na turniej nagle pojawia się Filch z wiadomością. Przebiega on przez całe pomieszczenie dwa razy mijając Rona, za każdym razem siedzącego gdzie indziej. 
 
6.
Podczas sceny na balu, kilku chłopaków z orkiestry gra na saksofonie, ale w ogóle tego nie słychać.
  
7.
 W scenie na polu namiotowym, kiedy Harry wychodzi z namiotu ma założoną kurtkę. W następnym ujęciu ją zakłada.

8.
W filmie, w scenie wspomnienia z myślodsiewni przedstawiającego przesłuchanie Igora Karkarowa w sprawie śmierciożerców, Moody miał jedno normalne oko i jedno magiczne, tymczasem w książce, Moody nie miał jeszcze magicznego oka w tym momencie.

9.
 "Harry Potter i Czara Ognia" to jedyny film z tej serii, w którym możemy ujrzeć rozdwojony, niczym u węża, język Voldemorta. Jest to scena z cmentarza, w której Czarny Pan przykłada palec do czoła Harry'ego, wówczas na chwilę wysuwa swój język. We wszystkich kolejnych filmach twórcy efektów specjalnych najwyraźniej zapomnieli o gadziej cesze czarnego charakteru i pozostawili postaci tę część ciała bez zmian.

10.
Podczas kręcenia w basenie zdjęć do scen przedstawiających Turniej Trójmagiczny, Daniel Radcliffe wpadł na pomysł, aby zrobić pod wodą zdjęcie całej ekipy w strojach renifera. Zdjęcie stało się kartką Bożonarodzeniową, z której zyski przeznaczono na cele charytatywne.

~E.

4 komentarze:

 1. A to niespodzianka! Niby jest się fanką Pottera i wie się o nim wiele rzeczy, a jednak ktoś potrafi zaskoczyć. Mi zawsze umkną jakieś błędy tłumacza bądź też samej autorki i naprawdę miło poczytać takie ciekawostki. :)
  Er-Ka ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe ciekawostki :P Z kilkoma nie miałam styczności i to mi się spodobało :) Coraz rzadziej spotykam się z ciekawostkami, których nie znałam, a tu jest ich kilka!
  Liczę, że następne części będą równie udane! :)
  Pozdrawiam,
  Feltson

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do nieumieszczonych postaci, to podobno Hermiona miała mieć siostrę, ale tyle się działo w fabule, że nie było kiedy jej wprowadzić. A szkoda, bo widziałabym ją u boku Rona, a Hermionę "zaoszczędziłabym" dla kogoś innego ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Kate jako Fleur. No ciekawie by było :)

  OdpowiedzUsuń