Ariana dla WS | Blogger | X X

12 maj 2016

"Zakład" - oceny jury

Lusia
Odniesienie do tematu – 3 pkt.
Jest motyw z obrazka – Draco, który piecze babeczki.

Styl – 10 pkt.
Genialna miniaturka! Rozbawiła mnie tak, że przez cały wieczór i następny dzień miałam pozytywny humor i uśmiech na ustach. Fenomenalna relacja między Draco a Hermioną i świetnie napisane, zabawne dialogi. Podobał mi się pomysł, że Granger nauczyła się grać w szachyz książki (to tak bardzo do niej pasuje). To opowiadanie jest takie proste, zwyczajne, ale chyba właśnie to mnie tak ujęło. W prostocie i umiarze tkwi siła. Tutaj nie było żadnej udziwnionej fabuły, wszystko do siebie pasowało i razem ładnie się komponowało. A sytuacja w sklepie, to uciszanie Malfoya przez Hermionę – po prostu mistrzostwo świata! Dla mnie to jest chyba najlepsza praca na tym konkursie.

Poprawność – 8 pkt.
Cały tekst wygląda bardzo schludnie i przejrzyście. Akapity są poprawnie zaznaczone. Wkradło się niestety parę błędów interpunkcyjnych np.:
Nie mówił tego głośno ale coraz bardziej go zaskakiwała i musiał przyznać, że bardzo mu się to podoba. 
Przed „ale” powinien być przecinek.
Poza tym naprawdę nie jest źle. I ogromny plus za poprawnie zapisane dialogi i zastosowane półpauzy!

Inne uwagi – 5 pkt.
Dużo trudniej napisać dobrą miniaturkę komediową, mającą rozbawić czytelników niż smutne i liryczne opowiadanie. Te pięć punktów przyznaję za „inteligentny humor”, który tutaj wyczułam. Brawo!
Cosima
• Odniesienie do tematu — 3/3 
Jest. 

• Styl napisanej pracy — 6/10 
Styl nie jest zły, aczkolwiek nie ma w nim niczego zaskakującego. Jest to typowe Dramione, schematyczne, niczym się niewyróżniające. Schematyczna historia i bohaterowie, ciężko mi doszukać się czegokolwiek, co faktycznie wyróżniłoby się na tle miliona innych Dramione, które w założeniu miały być zabawne, a wyszły średnio, przynajmniej dla mnie. Jestem osobą bardzo trudną, jeśli chodzi o teksty prześmiewcze, zabawne, karykaturalne etc., ponieważ rzadko kiedy komuś faktycznie się uda mnie rozbawić. W Twoim przypadku, niestety, nic pozytywnego nie nastąpiło. Był jeden moment, kiedy się uśmiechnęłam i dotyczył on Hermy i Draco w sklepie, jak Malfoy postanowił zakupić lalkę — co i tak finalnie było lekko naciągane z tym, że się przenosił ot tak, niezauważony. 
Styl jest przyjemny i nic poza tym. Nie było emocji, nie było nic zabawnego, po prostu zwyczajnie przedstawiona dwójka ludzi, którzy są ze sobą i żyją razem i nic poza tym. 

• Poprawność ortograficzna, stylistyczna — 5/10 
Najpierw niepoprawny zapis dialogów. Nie powinno używać się półpauzy do zapisywania dialogów, ale pauzy, czyli „—”. Ponadto: 
„Zachichotał cicho i powiedział: – Wiesz, że nie zrobiłem tego specjalnie”. Wypowiedź powinna znaleźć się w nowym akapicie, nie zaś po dwukropku w tej samej linijce, co czynność wykonywana przez, w tym przypadku, Draco. To się powtarza nagminnie i zapewniam, że nie jest poprawne. Polecam zapoznać się z poprawnym zapisem dialogów, by w przyszłości uniknąć takiego błędu. 
„w sumie mógłbym to zrobić ale po pierwsze” oraz „zamroczyło ale nagle usłyszała” Przed „ale” przecinek. Generalnie masz spory problem z przecinkiem przed „ale”, dlatego zaleciłabym lekturę dotyczącą tej zasady. 
„czekoladową żabę” Ciągle powtarza się słowo żaba. Można zredukować powtórzenie, choćby zastępując to słowo „słodyczami” czy „czekoladą”. 
„schyliła się żeby podnieść czekoladkę” Przed „żeby” przecinek. 
„Gdy zajadała” Co? Czym się zajadała? 
„Blondyn” Po co określać bohaterów po kolorach włosów? Tak samo z kolorami oczu, po co to robić? Mają imiona, nazwiska, płeć jakąś, po co mieszać w to włosy? Zbyt mało jest określeń na człowieka? 
„Uważała, że ta wersja” oraz „ta wersja jakoś do niego” oraz „Chwilę się zamyślił i po chwili” Powtórzenie słowa „wersja” i w trzecim zdaniu powtórzenie chwili. Generalnie, to co rusz jest jakieś powtórzenie. Proponuję poczytać tekst kilkakrotnie, być może dzięki temu również to zauważysz. 
„chyba hmm milion razy” Nie rozumiem, po co jest tutaj to „hmm”? Kompletnie niepotrzebne i niepoprawne. 
„A co jeśli przegrasz” Przed „jeśli” przecinek. 
„odparł dumnie wypinając pierś do przodu” Brakuje przecinka, ponieważ nie wiadomo, czy Draco dumnie odparł czy po prostu dumnie wypiął pierś. 
„To, o co się zakładamy” Tutaj kompletnie nie rozumiem, jakie przecinek spełnia zadanie. Zbędny. 
„Tą bitwę” Tę. Odmiana przez przypadki, biernik. Kogo/co wygram? Tę bitwę. 
Nie clowna, a klauna. 
„nie ważne” Nieważne. 
„między czasie” Międzyczasie. 
Błędów jest od groma i szczerze wahałam się między czterema punktami, a pięcioma. Postawiłam na pięć, bo doszłam do wniosku, że nie mogę być do takiego stopnia krytyczna, żeby odejmować aż sześć punktów. Niemniej, nad błędami wszelakimi musisz dużo pracować — dialogi, interpunkcja, ortografia, powtórzenia. Jest tego naprawdę sporo, zresztą, nietrudno to zauważyć. 

• Inne uwagi — 0/5 
Ani jednego dodatkowego punktu nie mogę przyznać, ponieważ nic zachwycającego ani porywającego w miniaturce się nie znalazło. Poprawna tematycznie, schematyczna i nic poza tym. 

• Ewentualne rady dla autorki pracy 
Powtórzę raz jeszcze: błędy. Musisz solidnie popracować nad błędami. Twój styl może i nie jest zły, ale też niczym się nie wyróżnia. Jest poprawny i nic ponadto. A gdzie emocje? Gdzie jakiś wyjątkowy pomysł albo fabuła, które zmiotą czytelnika na kolana? Rozumiem, że forma miała być luźna, ale nawet w takiej tematyce nie jest trudno o niekonwencjonalny pomysł, ba! Nawet taki schematyczny tekścik można poprowadzić tak, że wszystko będzie wydawać się perfekcyjne. 
Co mogę poradzić? Pracuj nad swoimi pomysłami, nad swoim warsztatem, nad błędami, a ufam, że wyrobisz się na tyle, że wszyscy czytający będą minimum zachwyceni Twoimi dziełami. Powodzenia.
Iluvia
Odniesienie do tematu – 3 pkt
Styl napisanej pracy – 7 pkt
Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna – 6 pkt
Inne uwagi – 3 pkt
W mojej ocenie za dużo słodkości – poza tym tekst był bardzo przewidywalny. Motyw z zakładem, wygrana Hermiony, kara Draco – niestety to wszystko było wiadome od pierwszych linijek historii. A ja zawsze czekam, by opowieść mnie zaskoczyła, zaintrygowała.
Pojawiły się błędy, głównie interpunkcyjne – zwłaszcza problem był z przecinkami, których w kilku miejscach brakowało.
Plusem na pewno jest z humorem przedstawiona relacja między bohaterami.
Basia
• Odniesienie do tematu 3/3
Tutaj maksymalna ilość punktów. Scena z robieniem babeczek jest, a to było chyba jedyne wymaganie.

• Styl napisanej pracy 10/10
Miniaturka słodka, ale czyta się miło, przyjemnie i łatwo. Fanom Dramione z pewnością bardzo się spodoba. I plus za humor.
Mam wrażenie, że świat czarodziejów nie różnił się tak bardzo od mugolskiego – też mieli sklepy i to duże, lalki chyba też (tu właściwie nie jestem pewna, więc mogłaś uznać, że Draco nigdy lalki nie widział).
I teleportacja w pełnym mugoli miejscu nie była mądra. Ale w sumie pasuje mi to do Draco.
Właściwie nie mam się do czego przyczepić.

• Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna: 7/10
Tutaj niestety gorzej. Przecinków brakuje bardzo często. Nie jestem w stanie wypisać wszystkich zdań, w których o nich zapomniałaś, ale zauważyłam, że prawie w ogóle nie stawiasz przecinka przed „ale”.
„Sama mówiłaś, że chciała mugolskim prezenty.” – Tutaj może potem coś zmieniałaś, bo przymiotnik „mugolski”jest w dziwnej formie. Powinno być: „mugolskie”.
– Ja i organizacja przyjęcia? Zapomnij – machnął ręką w geście sprzeciwu. – Zły zapis dialogów. „machnął” powinno być napisane wielką literą. Oprócz tego, jest dobrze – wypowiedzi zapisujesz od półpauz.

• Inne uwagi: 2/5
Jeden punkt za humor i drugi za to, że miniaturka była naprawdę słodka i przyjemna.

• Rady:
Przykładowy poradnik dotyczący zapisu dialogów – http://www.jezykowedylematy.pl/2011/09/jak-pisac-dialogi-praktyczne-porady/
Ania
Odniesienie do tematu: 3/3
Odniesienie do tematu jest, Draco, babeczki, zmęczona Hermiona, 3 punkty.

Styl napisanej pracy: 9/10
Bardzo lekka miniaturka z przyjemnym wątkiem przewodnim, do tego napisana poprawnie, bez żadnych rażących błędów, tak trzymać. Może nie było wielkiego zaskoczenia, ale za to nabrałam takiej ochoty na babeczki, że chyba jutro sama jakieś upiekę.

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna: 7/10
W kilku miejscach zabrakło przecinków:
„Nie przypominam sobie żebyśmy za nią płacili.”
„Spędzimy tu cały dzień zanim znajdziemy to wszystko!”
I jeszcze: „ nie ważne” i „między czasie” zapisujemy łącznie.

• Inne uwagi: 0/5
Popracuj nad przecinkami, bo z nimi masz największy problem.