Ariana dla WS | Blogger | X X

29 lut 2016

"Perła oceanu" - oceny jury

Acrimonia
Odniesienie do tematu 3/ 3
Kurde, nie ma gdzie ucinać punktów. Jest jak najbardziej!

Styl napisanej pracy 7/ 10
Były opisy, już jest dobrze. One powinny być podstawą całej pracy. Podobało mi się też, że Hermiona już jest w pewnym wieku, ż jest babcią, że to nie ona grała, a jej wnuczka. Poza tym, bardzo ciekawy pomysł z tym napływem wspomnień przez piosenkę. Hermiona mi się podoba, chociaż czasem jej słownictwo mi nie pasowało, głównie mam na myśli to „wariacie”. Nie, nie. A wnuczka bardzo udana!

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna 7/10
Przecinki, przecinki! To najbardziej! Trochę z czasami było szumu. I konstrukcja zdań… A, i pisz dłuższe zdania, bo co chwila jakieś króciuśkie były…

Inne uwagi, jeśli nie zostały one zawarte w powyższych podpunktach 4/5
Nie ma co, jest oryginalnie!
Cassie McKinley
Odniesienie do tematu: 3/3
Pianino? Odhaczone. Jakiś facet? Odhaczone. Daję 3 punkty.

Styl napisanej pracy: 8/10
Całkiem zgrabna, muszę przyznać. Spodobał mi się pomysł i jego wykonanie. Naprawdę byłam w stanie poczuć morską bryzę na twarzy, gorący piasek pod stopami i usłyszeć śmiechy dwójki zakochanych ludzi. Chociaż, jak czytałam o oświadczynach, to pierwsza myśl, jaka mi się nawinęła, brzmiała mniej-więcej tak: „Strasznie pompatyczne”, ale marna ze mnie romantyczka, a zdaję sobie sprawę, że niektórzy w takim momencie rozpłynęliby się nad pomysłowością wybranka, więc nie mam, co się czepiać. Nie przedłużając, daję 8 punktów. 

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna: 6/10
Przecinki postanowiły sobie wziąć urlop i przenieść się nad morze. Ale w większości przypadków były (dam przykład niebycia: „Słucham cię skarbie?” – według mnie, powinien być przecinek po „cię”). Był też maleńki problem z zapisem dialogu. Jeżeli ta dopiska (nie wiem, jak to nazwać, ale zaraz zorientujesz się, o co mi chodzi) nie odnosi bezpośredni do wypowiedzi bohatera (czyli nie jest to „powiedział”, „stwierdził”, „zapytał”, „odmówił”, „zaoponował”, ale też i „głos” czy „słowa”), to możemy zapisać na dwa sposoby. Pierwszy wyglądałby tak: „To tylko wspomnienia, czasami lubią napadać na starszych ludzi w najmniej spodziewanym momencie. – Posłała wnuczce szczery uśmiech. – Pięknie zagrałaś tę piosenkę.”. Drugi wyglądałby tak: „To tylko wspomnienia, czasami lubią napadać na starszych ludzi w najmniej spodziewanym momencie – posłała wnuczce szczery uśmiech – pięknie zagrałaś tę piosenkę.” Który sposób, zależy bardziej od sytuacji, czyli jeżeli wtrącasz coś w środku zdania, to wybierasz drugi; jeżeli jest to na końcu jednego zdania, to wybierasz pierwszy. Dobra, bo się trochę rozpisałam. Błędów większych nie widziałam, aczkolwiek zdarzały się, więc daję 6 punktów.

Inne uwagi: 1/5
Dam 1 punkt za pomysł. Widać, że był przemyślany, a tę miniaturkę czytało mi się z przyjemnością. 
Ewentualne rady: Doszkolić się w interpunkcji – tylko tyle mam do powiedzenia. Jak to zrobisz, będzie idealnie. 
Selena Feltson
Odniesienie do tematu: 3/3
Pianino było, nie ma się do czego przyczepić.

Styl: 9/10
Miniaturka ciekawa. Słodko-gorzka, ale podobała mi się. Trochę mi przeszkadza, że nie wiem dlaczego i jak umarł mąż Hermiony. To tak mnie ciekawiło, że do końca miniaturki tylko wypatrywałam tej informacji... Ale to Twój wybór.
Ogólnie motyw ciekawy. Lubię takie wspomnienia, więc to nie żadne zdziwienie, że mi się spodobało.
Podoba mi się to, w jaki sposób połączyłaś słodkie elementy (zaręczyny i inne wspomnienia jej męża) oraz te gorzkie (przykładowo tą śmierć). To jest trudne, a miałam wrażenie, że Tobie to przyszło z łatwością.

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna: 7/10
Specjalistką od przecików nie jestem, ale jest kilka brakujących, które rzucają się w oczy. Przykładowo:
„zagrać by wszystko" – powinien być przecinek przed „by"
Zauważyłam, że rzadko kiedy stawiasz przecinki przed iniesłowami. Polecam zajrzeć:
Zauważyłam też małą literówkę:
„Zamachnął się udając, że chcę" – chce
A tak ogólnie, to pod tym względem źle nie było. I na Twoim miejscu oddzieliłabym wspomnienia od teraźniejszości kursywą lub enterami, żeby było czytelniej.

Inne uwagi: 5/5
Bardzo podobała mi się Twoja praca. Jest świetna, pomysłowa i lubię taki motyw. Nie mogę – nie chcę – dać mniej punktów w tym podpunkcie. Więc jest 5/5.

Łącznie: 24/28
Ashta

1. Odniesienie do tematu (3/3)
Odniesienie jest stuprocentowe. W sumie motyw pianina był tutaj cały czas, więc nie mam do czego się doczepić. Ładnie i zgrabnie - tyle.

2. Styl napisanej pracy (9/10)
Autorko/Autorze! Masz świetny styl pisania. Lekki i przyjemny, ale tym to mnie zanudziłaś! Jestem pewna, że gdybyś wybrała inny temat to postawiłabym Ci tutaj dziesięć punktów. Ba, nawet dwanaście, jeśli bym mogła. Nie będę mówić tutaj o pracy, bo ta mnie zanudziła. Długo czekałam, aż się skończy i nic więcej w sumie o niej powiedzieć nie mogę, dlatego dorzucę, że jeśli w następnym konkursie użyjesz swojego daru do innego opowiadania, to masz duże szanse wygrać, naprawdę. Jednak, tutaj może polecieć fala hejtu, gdyż tak Cię "zjechałam". Twój tekst był zbyt dobry, tak świetny, że czytałam i nie mogłam uwierzyć, że aż tak dobrze piszesz i manipulujesz nie tylko postaciami, ale i czytelnikami! Piękne opisy, idealnie przedstawione uczucia. Wszystko tak wspaniale współgrało, a przejścia były tak płynne, że nadal jestem w szoku. Chętnie dałabym Ci dziesięć punktów, ale jeden niestety Ci odejmę. Jest to uwarunkowane moim gustem, a nie tym, że coś jest źle. Tekst jest napisany wspaniale!

3. Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna (4/10)
Akapity, przecinki, wszystko pojechało na wakacje. Braki tak rażą w oczy, że aż miałam ochotę rzucić telefon o ścianę i krzyczeć w poduszkę. Kilka przykładów:
"[...] tę myśl, przeczuwała że zmiany w jej..." Zawsze przed "że" stawiamy przecinek.
"Clary usiadła przy pianinie rozkładając na nim nuty." Pomiędzy dwoma czasownikami musi być przecinek. Poza tym, "rozkładając" to imiesłów, co powinno jeszcze wzmocnić to, że przecinek powinien się tam znaleźć.
"[...] skuliła się wbijając głębiej w fotel..." Znowu brak przecinka przed imiesłowem.
"[...] zapanowała cisza wyrywając kobietę ze świata wspomnień..." Przecinek przed "wyrywając".
Liczne powtórzenia także zrobiły swoje. W pewnym momencie na jedną stronę przypadało kilka razy słowo Hermiona, a przecież mamy tyle synonimów do jej postaci.
"– Gdzie mnie ciągniesz wariacie!" Mamy pytanie, więc powinien pojawić się znak zapytania, plus przed zwrotem tj. "wariacie" powinien pojawić się przecinek. Wykrzyknik może wzmocnić wypowiedź, ale nadal pozostaje ona pytanie,
Błędy są tak liczne, że gdybym oceniała całość - nie zwróciłabym na nie uwagi, ale oceniam je jako oddzielną całość przez co, niestety, muszę odjąć Ci sporo punktów.

4. Inne uwagi (3/5)
Jak już mówiłam - tekst mnie zanudził, gdyż nie był w moim guście i często się z takimi spotykam. Retrospekcje zlewały się z teraźniejszością. Nie wiem dlaczego Draco zginął i czemu Hermiona także umarła. Może coś przeoczyłam - nie wiem. Nie odczułam tego, gdyż błędy zbyt mocno mnie raziły. Historia była też zbyt bajeczna. Taka idealna, słodka i czysta. Niezbyt mi się to podobało.

Rady dla Autorki/Autora
Przepraszam z całego serca za tak niską ocenę. Naprawdę! Jestem wściekła na siebie, ale mam różne kategorie i to je muszę oceniać... Niby całość, ale biorąc pod uwagę różne czynniki. Radzę popracować nad błędami i teksty, które piszesz będzie można nazwać idealnymi, jeśli historia, którą opiszesz nie będzie tak cukierkowa i oklepana.

Ogółem: 19/28
Basia

1. Odniesienie do tematu - 3 pkt
Temat trzeci to interpretacja gifa. Treść opowiadania, w ogóle się z nim nie zgadzała, ponieważ:
- to nie Hermiona grała na pianinie,
- Hermiona była już stara
- Żaden mężczyzna nie siedział przy pianinie...

2. Poprawność ortograficzna i interpunkcyjna -  10 pkt
Dialogi zapisane poprawnie. Czasami brakowało mi przecinka, ale to błahostka. Bardzo fajna edycja tekstu.

3.Styl - 6 pkt
Bardzo podobał mi się sposób w jaki to opisałaś. Jeszcze w żadnym opowiadaniu nie było tak realistycznych opisów... Wyobrażałam sobie to wszystko i mógłby być z tego film. Retrospekcje była pięknie napisane, ale stara Hermiona jakoś nie przypadła mi do gustu. To było takie smutne, a koniec popsuł przyjemny efekt retrospekcji. 

4. Inne - 4 pkt
Te 4 pkt za najlepsze retrospekcje jakie czytałam i -1pkt za niepasujący i oklepany koniec.

5. Rady dla autorki
- smutne zakończenia nie zawsze są dobre!
- pisz bardziej radośnie,
- łącz piękny styl z szybką akcją,
- ćwicz wyobraźnię.
Katalog Granger
Odniesienie do tematu: 2/3
Wydaje mi się, że odniesienie do tematu jest pośrednie. Jest motyw pianina, Hermiony, owszem, tylko szkoda, że to nie ona zasiada przy tym instrumencie.

Styl napisanej pracy: 10/10
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to to, że tekst nie jest wyjustowany. Nie było też akapitów, tekst nie wygląda ładnie i niezbyt zachęca mnie do czytania.
Tekst ma jednak swój klimat, podoba mi się, przyjemnie się go czyta. Podoba mi się relacja Hermiony i Clary.

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna: 10/10
Brakuje kilku przecinków, w oczy rzuciły mi się niepoprawnie stawiane kropki w dialogach. Nie zastosowałaś także polskich cudzysłowów. Wydaje mi się, że powinnaś zaznaczać jakoś momenty w tekście, kiedy przechodzisz ze wspomnień do „czasu teraźniejszego” lub po prostu

Inne uwagi: 5/5
____________
PO PODLICZENIU: 133 punktów