Ariana dla WS | Blogger | X X

29 lut 2016

"Con amore" - opinie jury

Acrimonia
Odniesienie do tematu 3/3
Jak najbardziej!

Styl napisanej pracy 9/10
Jest bardzo ładnie. Wszystko wyważone, więc aż chce się czytać. Są opisy, są dialogi, z czego przeważają te pierwsze, co mnie bardzo cieszy, bo to one powinny być kwintesencją miniaturek czy w ogóle tekstów, więc jest dobrze. Tekst czyta się cudownie, nie ma tak podniosłego tonu, bo zdaje się, że znam to pióro, ale mogę się mylić. Na pewno plusem jest umieszczenie Bellatrix, bo chyba jeszcze w żadnym konkursie tutaj się nie pojawiła. Na pewno jest to coś nowatorskiego.  Szkoda, że pozbyłaś się kanonu, wiem, że to AU, ale ciekawie by wyglądało umieszczenie tych dwóch kobiet wplatając ich sytuację właśnie w kanon. No szkoda. 
Och, i terapia! Nie mam pojęcia, jak one wyglądają, więc nic o tym nie powiem. Niemniej jednak – ciekawie. 

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna 9/10
Brakowało kilku przecinków, ale to chyba niedopatrzenie i pozjadałaś spacje po znakach topograficznych. 

Inne uwagi, jeśli nie zostały one zawarte w powyższych podpunktach 0/5
Nie mam nic do dodania. 
Cassie McKinley
Odniesienie do tematu: 3/3
Pianino i Bellatriks? Według mnie, temat zrealizowany, więc daję 3 punkty. 

Styl napisanej pracy: 9/10
Powiem Ci szczerze, że nie mam się do niczego przyczepić. Może tylko do tego, że czasem zapominałaś o spacji po półpauzie, ale sądzę, że to niedopatrzenie, bo w większości się znalazły i tylko dlatego dam jedynie 9 punktów. 

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna: 9/10
„idealnie współgrały z biało-czarnym tłem opatrzonym w hebanową obudową” – powinno być raczej „obudowę”. Sądzę też, że powinien być przecinek po „tłem”, ale nie mam stuprocentowej pewności. Ogólnie nie wychwyciłam żadnych błędów oprócz powyższych (nie wiem, czy to wynik mojego delikatnego zmęczenia, czy ich po prostu nie było), więc nie pozostaje nic innego, jak dać 9 punktów. 

Inne uwagi: 2/5
Za niebanalny pomysł dam 2 punkty (czuję się mile zaskoczona, że udało się tutaj uchwycić i lubiącą wyzwania Hermionę, i szaleństwo Bellatriks). 
Selena Feltson
Odniesienie do tematu: 3/3
Było pianino, nawet w dużej ilości, więc należy się maksymalna ilość punktów.

Styl: 10/10
Styl ciekawy i lekki. Zaintrygowały mnie Twoje opisy i dialogi, miały w sobie to „coś”. Właściwie, to cała praca tego „cosia” posiada.
Nigdy nie spotkałam się z podobnym motywem i mogę to powiedzieć z czystym sumieniem. Podobał mi się upór Hermiony oraz to, że tak bardzo walczyła o Bellę. Właściwie, to cała praca podobała mi się i z przyjemnością będę do niej wracać później.

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna: 9/10
Bardzo chciałam znaleźć jakiś błąd, ale na próżno. Żadnego nie dojrzałam. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to brak spacji po niektórych pauzach, co trochę rozpraszało, ale to wszystko.

Inne uwagi: 5/5
Praca świetna, bardzo oryginalna. Nic dodać, nic ująć.

Łącznie: 27/28
Ashta
1. Odniesienie do tematu (3/3)
Stuprocentowe, zaskakujące, zniewalające i sto czterdzieści siedem innych synonimów tego, jak poradziłaś sobie z tematem! Wspaniała interpretacja, aż sama nie wiem, co napisać.

2. Styl napisanej pracy (10/10)
Twój styl jest niby przeciętny. Tak myślałam, gdy zaczęłam czytać. Jednak wcale nie! W jego prostocie zawarta jest cała magia tego tekstu! Rzadko się zdarza, aby ktoś wiedział o czym pisze od początku do końca, bo czasem wena dodaje nam skrzydeł i wtedy, czytając tekst sami odkrywamy nowe znaczenie tekstu. Pomysł był niesamowity i zadziwił mnie kompletnie! Czegoś takiego się nie spodziewałam i ta miniaturka zapadła już mi w pamięć. To zaszczyt czytać takie prace jak ta, ale i wielki obowiązek, i trudność je oceniać.
Dialogi są magiczne, pełne metafor. Opisy przemyślane i dopracowane, takie, jakie chciałabym czytać w każdym opowiadaniu. Wszystko w tej miniaturce jest idealne, porwała mnie ona w całkiem inny świat, za co z całego serca dziękuję!

3. Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna (10/10)
Praca dobrze napisana, wszystko jest na swoim miejscu, prawie żadnych błędów. Jedynie co mi się rzuciło mi się w oczy to brak spacji po myślniku, ale zaledwie dwa czy trzy razy. Wspaniałość estetyki aż wypływa z tej pracy.

4. Inne uwagi (5/5)
Mogłabym się doczepić do pomysłu. Bellatriks torturowała Hermionę, a ta potem jej pomaga? Dziwne. Jednak mogłaś/eś umieścić postać w innym miejscu i czasie, zmienić Hermionę na inną osobę. Cudownie przemyślany pomysł. Metafora podąża za metaforą. Muzyka i słowa wyrażają tutaj wszystko. Nie mam do czego się doczepić. Ta miniaturka zajmuje dla mnie pierwsze miejsce, równorzędnie z "Kartką od Nikogo". Gratuluję!

Rady dla Autora/Autorki
Jak już mówiłam wcześniej. Z takich miniaturek i od osób, które je napisały jedynie mogę się uczyć. Mam nadzieję, że takich prac będzie więcej.

Ogółem: 28/28

Basia
1. Zgodność z tematem - 0 pkt
Nie zgadzało się prawie nic. Jedyne co pozostało to motyw pianina i postacie z HP.

2. Poprawność interpunkcyjna i ortograficzna - 8 pkt
Przecinki stawia się nie tylko po spójnikach. Poprawny zapis dialogu. Niezbyt przypadła mi do gustu edycja tekstu.

3. Styl - 8 pkt
Opowiadanie bardzo odbiegało od tematu, ale pomimo to było ciekawe.
Głównym atutem Twojego opowiadania są bohaterowie. To oni to ubarwili. Bardzo dobrze opisałaś ich uczucia, dlatego nie było nudno. Pomysł bardzo ciekawy. Szkoda, że nie było długoterminowej akcji

4. Inne - 3 pkt
To podsumowanie tego, co wcześniej napisałam oraz piękne opisanie otwierania się Hermiony i Belli.

5. Rady dla autorki:
- pisz dalej na swój oryginalny sposób,
- możesz pisać bardziej długoterminowo,
- pisz bloga! To pomoże Ci w rozwijaniu umiejętności,
- nie odbiegaj za bardzo od tematu,
- poczytaj trochę o stawianiu przecinków na wyczucie i to poćwicz,
- pisz trochę krócej.
Katalog Granger
1. Odniesienie do tematu: 2/3
Bardzo ciekawe podejście do tematu, czytałam tą miniaturkę z rosnącą ciekawością, ciekawa co dalej wymyśliłaś. Jestem naprawdę mile zaskoczona, ale jednak czegoś mi tam brakuje, sama nie wiem czego. Stąd dwa punkty. 

2. Styl: 8/10
Dialogi, opisy… wszystko zostało napisane idealnie. W sumie, jeśli chodzi o styl, nie mam się do czego przyczepić. Idealna ilość opisów, nie jest ich za dużo, co sprawia, że nie dłużą się. Muszę przyznać, że przeczytałam tą miniaturkę bardzo szybko, a później żałowałam, wracałam do niektórych momentów i czytałam je kilka razy. Zawarłaś w tej miniaturce piękne metafory, które po prostu mnie zachwyciły. Na pewno nie raz wrócę do tej pracy, bo jest piękna. Jedna z najlepszych miniaturek jakie przyszło mi czytać. Jeśli chodzi o dialogi – pięknie napisane, wszystko było płynne, łączyły się ze sobą, były naturalne. Mam jedno ale co do bohaterów; zupełnie nie rozumiem jak to się stało, że Hermiona nagle leczy Bellatrix. Brakuje mi krótkiego wyjaśnienia jak to się stało, jak się do tego przemogła; nie zapominajmy, że Bellatrix torturowała Hermionę. Po prostu zabrakło mi tego wyjaśnienia co, jak i dlaczego. Rozumiem, że jest psychiatrą, ale… jakoś mam co do tego wątpliwości. Ale wydaje mi się, że to kwestia indywidualna, czy komuś to pasuje czy nie.

3. Poprawność: 10/10
Jedyne to czego mogę się przyczepić, to brak spacji po pauzie, często to się zdarzało. Nie było to nic strasznego, ale jednak zwracało się na to uwagę. Nic więcej nie mam do zarzucenia, widać, że włożyłaś w ten tekst dużo pracy, a to się ceni. :) Brak spacji może przydarzyć się każdemu, więc nie odejmuję żadnego punkta. Miniaturka dopracowana co do szczegółu.

4. Inne uwagi: 4/5
Cztery punkty za niezwykle dopracowany, pod względem szczegółów, tekst. Przepiękne opisy, wplecione w nie metafory – wszystko to łączy się w niezwykłą całość. Jeden punkt odejmuję za to, co napisałam w pierwszym podpunkcie, za brak wytłumaczenia. Do reszty nie mam absolutnie żadnych wątpliwości.
________________
PO PODSUMOWANIU: 142