Ariana dla WS | Blogger | X X

30 mar 2017

"Wbrew rozumowi" - opinie jury

Ashta

Ta miniaturka podobała mi się i zarazem nie podobała. Na początku, oczywiście. Ale zacznijmy od początku. Temat, który przedstawia praca „Wbrew rozumowi” to temat drugi „Wakacyjna miłość Hermiony Granger”. Autorka świetnie oddała klimat wakacji i budującą się więź pomiędzy Hermioną a Theodorem. W dodatku jako tło malownicza Francja, czyli wisienka na torcie.
Styl pracy był dobry. Czytanie było przyjemnością. Plusem jest rozbicie akcji na kilka akapitów i prawie równie mierne rozłożenie czasu. Autorka nie skupiała się na relacji, ale także na tle, co pomagało wyobrazić sobie całą sytuację. Wielki plus, gdyż w większości prac, nie tylko konkursowych tego brakuje.
Ale przyczepię się do poprawności. Głównie dialogów. Po „-‘’ powinna być spacja, a u Ciebie, szanowna Autorko, tego zabrakło. Bardzo mnie to raziło w oczy. Oprócz tego przecinki, czyli rzecz wiadoma. Z tym każdy ma problem, ale można nad tym popracować. Nie jestem pewna, ale chyba coś takiego nie może istnieć: „Odkąd ojciec trafił do Azkabanu, zajmują się mną dziadkowie od strony babci.” Próbowałam to rozgryźć, ale nie dałam rady. A, i w stylu zapomniałam napisać, że reakcja Hermiony na opowieść Notta też mi się nie podobała, chociaż była taka ludzka. To tylko moje odczucie, ale była ona zbyt szybka, zbyt szybko Hermiona zmieniła zdanie o Theodorze.
Innych uwag nie mam, bo kanon jest w miarę zachowany i wszystko, co chciałam powiedzieć, już powiedziałam. Mogę tylko dodać, że koniec mnie zaskoczył. Nawet. Czegoś takiego się spodziewałam, bo w końcu wakacyjna miłość, ale jednak… J I tytuł! Też wielki plus za tytuł. J Ma takie dwa znaczenia. Świetny pomysł.
Bardzo dziękuję za wzięcie udziału i gratuluję. :)  „Wbrew rozumowi” oceniam na 20 punktów.

Rzan

Odniesienie do tematu – 2
Po pierwsze nie wiem, co tytuł ma do treści tekstu. Tylko to, że on jest Ślizgonem? Przecież w tekście zostało zaznaczone, iż trzymał się na uboczu cały czas. 

Styl napisanej pracy –  7
Hm... chyba jestem rozczarowana. Co mnie najbardziej sfrustrowało, to wyznanie miłosne. Może jestem stara, może inaczej wychowywana, ale naprawdę słowa "kocham cię" są tak mało warte w dzisiejszych czasach? Przecież oni spotykali się ile? Półtora miesiąca, jak wynikło z tekstu. Poza tym dlaczego ma Hermiona pisać? Przecież chodzą do tej samej szkoły i żadne z nich nie zamierzało zmienić placówki nauczania! Pomijam już fakt, jak bogata musi być Hermiona i jej rodzice, by spędzić CAŁE wakacje w Paryżu. Paryż nie jest tanim miastem. 
Niestety, ostatnimi dwoma akapitami totalnie zostałam zniechęcona do tekstu. Pomysł tradycyjny, ale nie mam nic przeciwko takim. 

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna  –  5
Chciałam pochwalić tekst za brak błędów w zapisie, typu przecinki, etc., jednak natrafiłam na mieszanie dywizy z półpauzą w dialogach oraz na koszmar! BRAK spacji po znaku rozpoczynający dialog! Nie, nie, nie, nie, nie! Bardzo nie lubię tak podstawowego błędu, ponieważ wydaje mi się, że już w podstawówce uczyli, iż po znakach interpunkcyjnych robić spację (przynajmniej mnie uczyli).

Inne uwagi – 3
Jak głupia wydawało mi się, iż chłopak płacący za kawę był blondynem, po czym widzę, iż pojawia mi się słówko brunet. Wiesz drogi Autorze, że zaczęłam czytać jeszcze raz, by znaleźć tego blondyna?
Lubię Theodora, nawet bardzo. Jego postać jest trudna - można albo napisać z nim coś dobrego, albo skopać jak ogródek pod grządki. Z ciekawością czytałam dalej.
Podczas czytania zastanawiało mnie jedno - dlatego oddając monety, przekazując je z rąk do rąk, gwałtownie odsunęła dłoń? Zachowała się tutaj strasznie dyskryminacyjnie moim zdaniem.

Ewentualne rady dla autorki pracy (nie wymagane):
"rozkoszując się pogodą, jaką zastała tego lata." -> Hermiona nie mogła zastać pogody, ponieważ pogoda po prostu jest. Mogła zastać kogoś w pokoju. Zmieniłabym to na "... jaka przytrafiła się tego lata/łapiąc ostatnie promienie słońca tego dnia, etc."

"Malfoy'a" -> Malfoya

"nie mogła zmyć uśmiechu ze swojej twarzy" -> zmyć to źle dobrane słowo, ponieważ Granger nawet nie próbowała się umyć twarzy ;) Bardzo pasuje, że nie potrafiła powstrzymać uśmiechu, etc.
____________
Razem: 17 punktów.

Onnawen

1.      Odniesienie do tematu: 3
2.      Styl: 9 ( zbyt długie zdania powodują, że czytelnik po czasie gubi się w wyznaniach bohaterki)
3.      Ortografia itd.: 9 ( zbyt długie zdania powodują, że autorka niepotrzebnie stawia mnóstwo przecinków, a co za tym idzie - czasami stawia je w błędne miejsca)
4.      Inne uwagi: 4 ( niepotrzebna akcja: pierwsze wyjście Hermiony do restauracji, gdy była głodna. Gdyby autorka nadmieniła, że możne tam zgubiła portfel to może by to miało sens, jednak tak zostaje to wypychaczem w historii. Zostaje jeszcze sprawa niewyjaśnionego zaginięcia portfela, ja na miejscu bohaterki zapewne szalałabym z niepokoju)

25/28

Anastazja

Odniesienie do tematu – 3/3 pkt
Praca napisana jest na temat, nie mam zastrzeżeń.
Styl napisanej pracy – 9/10 pkt
Bardzo podoba mi się długość pracy, to jedna z niewielu prac, przy których było co czytać. Historia wciąga, bardzo podoba mi się tutaj Teodor. Troszkę mało ciekawa wydała mi się sceneria, Paryż wydaje mi się oklepany. 
„Jako, że był środek lipca, Paryż zapełniony był turystami. Zdążyła się już o tym przekonać, gdy po raz kolejny odwiedziła Luwr. Tłumy, jakie tam zastała, wcale jej nie zniechęciły. Ponownie miała możliwość podziwiana „Mona Lisy” czy „Wenus z Milo”. Spędziła tam prawie pół dnia i w końcu postanowiła pospacerować po placu Zgody.”  
Myślę, że byłabym wstanie znaleźć kilkanaście opowiadań, w których znajduje się podobny fragment. Jest tyle pięknych miejsc, dlaczego zawsze ten Paryż… 
Nadrobiłaś jednak oryginalnością wybierając paring Hermiona / Teodor, to jest super.
Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna – 7/10 pkt
Ortografia – bez zastrzeżeń. Przy dialogach zamiast  ‘-’ powinnaś używać  ‘—’ lub ‘–’, ale nie czepiam się, bo sama na początku miałam z tym problem i w poprzednim konkursie zostało mi to wypomniane, więc nie odejmuję za to punktów, uznaj to za radę :) Poprawność stylistyczna… Bardzo ciężko czytało mi się miniaturkę, zdania są mało zrozumiałe, niektóre musiałam czytać po parę razy, żeby zrozumieć sens.
Inne uwagi – 4/5 pkt
Dla mnie zajmujesz 2 miejsce. Praca naprawdę mi się podobała.

Koka Kola

Odniesienie do tematu.
Są wakacje, jest miłość. Nie mam uwag. 3 pkt.
Styl napisanej pracy.
Hermiona przypomina siebie, trochę gorzej z Nottem. Po jednym wyjeździe tak się do siebie zbliżyli? Wydaje mi się, że to trochę naiwne. Temat, co prawda, ciut oklepany, ale bardzo podoba mi się końcówka, więc przyznaję 8 pkt.
Poprawność.
Dialogi są całkowicie położone. Wszystkie. Mnie, po prostu źle się na to patrzy. To mnie razi najbardziej, bo nie ma w sumie innych błędów. Droga autorko, proszę sprawdź jak się je poprawnie zapisuje. Niestety nie mogę ocenić wysoko. Tylko 4 pkt.
Inne uwagi.
Jest coś, co zwróciło moją uwagę. Skoro jest już po wojnie, to Hermiona ma 18 lat. Dlaczego błagała rodziców o to, by pozwolili jej samodzielnie wychodzić na miasto, które w dodatku, jak napisała autorka, dobrze znała. Ale to taka drobnostka. 4 pkt.
Suma: 19/28 pkt.

Krychson

1.Odniesienie do tematu
Widzę wyraźne odniesieniu do tematu ,,Wakacyjna miłość Hermiony Granger". Wszyściutko w tej kwestii się zgadza, ponieważ znakomicie przedstawiłaś realia czasu i miejsca wakacji Grangerówny. 3/3
2.Styl napisanej pracy
Jestem jak najbardziej zadowolona z tej miniaturki, bo dużo tutaj opisów, mniej dialogów, które dodają tylko więcej barwy do tego wszystkiego. Tempo akcji jest odpowiednie, świetnie przedstawiasz bohaterów, opisujesz ich odczucia. Nic nie dzieje się tutaj (na szczęście) bez przyczyny. Wykorzystałaś potencjał miniaturki, za co chylę czoła przed Tobą. Bardzo dobry pomysł na pozostawienie czytelnika tak naprawdę bez jednoznacznej odpowiedzi. Koniec nastąpił w odpowiednim momencie, z odpowiednimi słowami w opisie. 10/10
3.Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna
Znalezione błędy:
,,w tym roku'', a pół wersu dalej jest ,,ten rok'' - masz powtórzenie.
Zamiast ,,idealnie'' powinno być ,,idealne".
,,był środek lipca'', a potem ,,zapełniony był turystami'' - powtórzenie.
,,tam zastała'', a później ,,Spędziła tam" i ,,Uwielbiała tam" - powtórzenia.
Zamiast ,,chwila'' powinno być ,,chwilą''.
,,do miejsca który'' - powinno być ,,które''. 7,5/10
4.Inne uwagi
Przyznaję 1,5 punkta za wiedzę odnośnie Paryża, zabytków i miejsc, a także 1 punkt za ładną kompozycję całości, spójność. 2,5/5

Suma: 23/28