Ariana dla WS | Blogger | X X

5 lis 2015

"Młoda dama i książę" - opinie jury

Olga S
Odniesienie do tematu:
Mam wrażenie, że jest trochę zbyt banalne. Ale jest, więc 3 punkty.

Styl:
Jak już wspomniałam temat pracy jest bardzo oklepany. Przypomina mi wszystkie baśnie i bajki, jakie czytałam w dzieciństwie – piękna królewna i dzielny rycerz. Zupełnie jak w „Smoku wawelskim”. W całej miniaturce podobało mi się tak naprawdę tylko rozmowa dzieciaków, choć i tak była niezbyt dobrze napisana. Dla mnie niestety tylko 1 punkt.

Poprawność:
Potworna ilość błędów. Po pierwsze źle napisane dialogi – użyte są dywizy zamiast pauz czy półpauz.
"-Babciu, opowiesz jeszcze jedną bajkę? Prosimy!"
Po drugie dużo powtórzeń.
"Postanowiła już nie poruszać tematu, bo te urwisy kierują się chyba zasadą, że „zasady są po to, aby je łamać”."
Po trzecie błędy interpunkcyjne.
"Zrozpaczony porażką nie wrócił do królestwa, i udał się przed siebie, a nikt go potem nie widział."
Przyznaję 1 punkt.

Inne uwagi
Uważam, że przed autorką jeszcze bardzo długa droga do osiągnięcia swobody pisania, bo widać, że wiele zdań i wypowiedzi jest wymuszonych i nienaturalnych. 1 punkt.

W sumie: 5 punktów.
Rzan.
Odniesienie do tematu: 
Było, nie mogę nic zarzucić. 3/3 pkt.

Styl napisanej pracy:
Bardzo mi przykro, ale jestem zmuszona nie przyznawać tutaj punków. Nie byłam w stanie przeczytać tej miniaturki, i gdyby nie to, że jestem w jury - dawno zamknęłabym przeglądarkę. Chciałam zrezygnować już po trzeciej wypowiedzi. Dialogi są straszne suche, bardzo mało w nich jest emocji i uczuć. Dodatkowo ich zapis jest błędny (więcej w kolejnym pkt). Zdania są bardzo nieskładne. Starałaś się nadać naturalność pracy ("babcia Hermiona"), ale nie w tych miejscach, co powinnaś. Hermiona opowiada o samej sobie? Chociaż by imiona pozmieniała... Bardzo mi się to nie podoba. A to, że Draco jest niecierpliwy? Co to ma do rzeczy...? 0/10 pkt.

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna: 
Tutaj zaskoczyłam samą siebie. Byłam pewna, że będzie kolejne zero, ale uratował Cię fragment, gdzie Hermiona przeszła do samej historii. Sama w sobie nie była najlepsza, ale wypadła zdecydowanie lepiej niż początek i koniec. Powinnaś użyć pauz, ale przymknijmy już na nie oko. Mimo wszystko, po dywizach powinna być spacja. Pamiętaj również o przecinkach - nie stawiasz ich w złych miejscach - stawiasz je dobrze, albo w ogóle. Stylistycznie też jest bardzo źle - dialogi są bardzo sztuczne. Po kropkach pisałaś małą literą (chodzi mi o dialogi). 2/10 pkt.

Inne uwagi: 
0/5 pkt.

Ewentualne rady:
Bardzo Cię przepraszam, że ocena jest tak negatywna. Jestem strasznie wymagającym czytelnikiem. Przeczytaj parę poradników o tym, jak poprawnie zapisywać dialogi, co zrobić, by nie brzmiały tak sztucznie :)

W sumie: 5 punktów.
Oblivion
Odniesienie do tematu: 3/3 pkt.
Motyw rycerza, walki dobra ze złem - wszystko współgrało z tematem, jakim była bajka. Do tego smok, porwana królewna i próbujący uwolnić ją odważni mężczyźni - nie mogę się przyczepić do niczego.

Styl napisanej pracy: 1/10 pkt.
Niestety, tutaj było już o wiele gorzej - miałam wrażenie, że wszystkie dialogii i opisywane sytuacje były pisane tak, żeby tylko przyspieszyć przebieg zdarzeń. Były suche, brakowało mi płynności w tym tekście. Przyznaję 1 punkt - może dlatego, że mogło być gorzej.

Poprawność ortograficzna: 4/10 pkt. 
Przede wszystkim błędny zapis dialogów - autorka powinna użyć pauz lub półpauz, po których występowałaby spacja. To się niestety nie pojawiło. Jeśli chodzi o interpunkcję, mogłabym się przyczepić do braku kilku kropiek i przecinków, i choć sama nie jestem ekspertem, to braki zauważyłam.  

Inne uwagi: 0/5 pkt.
Rada dla autorki: Dopracuj swój styl pisania i dialogi. Myślisz dobrze i odniosłaś się do tematu, ale pod innymi względami zawiódł mnie twój tekst, dlatego moja ocena nie jest zbyt pozytywna. Nie zrażaj się do pisania, tylko szlifuj warsztat!

W sumie: 8 punktów.
Anastazja
Odniesienie do tematu – 3 pkt
Temat zrealizowany, nie mam żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z bajką: „Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami istniało pewne królestwo.”

Styl napisanej pracy – 2 pkt
Opowiadanie źle mi się czytało, trudno było mi się zorientować w dialogach kto co mówi. Poza tym dialogi są bardzo mało ekspresywne, widać , że próbowałaś/łeś oddać dziecięcą ciekawość świata i roztargnienie, ale niestety mało efektywnie. Poza zacytowanym przeze mnie wstępem, bajka jest opowiedziana w sposób, który moim zdaniem nie zainteresowałby dziecka, zdecydowanie za mało opisów i hiperbolizacji. Zaniepokoiło mnie też ostatnie zdanie: „Draco już czeka, a on jest bardzo niecierpliwy.” Zupełnie nie wiem, co chciałaś/łeś  tym przekazać.

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna – 4 pkt
W pracy jest bardzo dużo literówek i błędów w zapisie, ale nie przeszkadzają one aż tak bardzo w czytaniu.

Inne uwagi – 1 pkt
Niestety, według mnie mało oryginalna praca, o ‘oklepanym’ schemacie.

W sumie: 10 punktów
agatte
Odniesienie do tematu - 2/3
Miała być bajka o Hermionie Granger i jest bajka o Hermionie Granger. Punkt pierwszy z pewnością spełniony. W dodatku w tej bajce mamy jeszcze Rona,  Harry’ego i Dracona wplecionych w fabułę, całkiem sensownie, ale i tak to bardzo oczywiste podejście do tematu.

Styl napisanej pracy – 3/10
Jeśli chodzi o styl… Czytało się ciężko. Nie chodzi tutaj o zbyt wielką ilość opisów czy dialogów, tutaj akurat jest ładnie wyśrodkowane: najpierw mamy wypowiedzi bohaterów, a potem historię. Po prostu nie było tutaj lekkości. Zdania wydawały mi się fragmentaryczne, szczególnie na początku, potem było już dużo lepiej, jak się zaczął opis tej bajki. Ten z kolei, mimo że lepiej napisany, był suchy i nieciekawy. Zabrakło budowania akcji, wszystko zostało opowiedziane tak, jakby to był przepis na placki drożdżowe. A zachowanie bohaterów? Płytkie. Hermiona jest bezpłciowa, Ron zazdrosny, Harry beznadziejnie zakochany, a Draco? Nawet nie wiem, jaki on jest. ZA MAŁO. Nie poczułam z tymi postaciami żadnej więzi. Jakaś płacząca księżniczka i książę, który ociera jej łzy? A potem żyją długo i szczęśliwie? Cóż, do bólu bajkowa historia, z  tym się muszę zgodzić.

Poprawność ortograficzna, stylistyczna, interpunkcyjna - 4/10
Stylistycznie nie jest za dobrze. Często zdania są zwyczajnie niepoprawne (np.: ,,Słysząc to, złość babci nieco zmalała.” -> dwa zdania składowe o różnych podmiotach). Na początku użyłaś zbyt wielu krótkich, przez co zwyczajnie czytało się to tak, jakby się strzelało z karabinu i nie zastanawiało nad tym, jaki kaliber ma kula, ważne, aby poleciała.
Rady na przyszłość? Poczytaj o interpunkcji w dialogach – to jest bardzo ważna kwestia, a wiele ludzi nie ma o tym pojęcia. Zwróć też uwagę, by nie gubić czasów. Wiem, że to trudne samemu wyłapać, gdy użyje się teraźniejszego, ale po prostu miej to na uwadze przy kolejnym czytaniu tekstu. Natomiast nie zauważyłam żadnych błędów ortograficznych.
Aaaa, i akapity! Koniecznie je rób, bo tekst zlewa się w jedno, co utrudnia czytanie.

Inne uwagi, jeśli nie zostały one zawarte w powyższych podpunktach - 3/5
Mimo wielu ‘ale’ z mojej strony i mimo tego, że miniaturka jakoś specjalnie mnie nie wciągnęła, a fabuła była trochę dziecinna, to jednak przypomniało mi się, że bajki takie mają przecież być. Czasem nielogiczne, zawsze naciągane, płytkie, schematyczne, z rzewnym happy endem. :) A te wtrącające się dzieci były urocze, pewnie po Hermionie ta ciekawość.
PS. Wywaliłabym w kosmos ostatnie zdanie. Psuje całość.

W sumie: 12 punktów.
Alyssa Lissa
Odniesienie do tematu - 3 pkt
Jest bajka, jest Hermiona.

Styl napisanej pracy - 8 pkt.
Podoba mi się, że pomimo tego, że jest październik/listopad to nie miniaturka gdzie panuje smutek, przygnębienie. Uwielbiam w opowiadaniach odczucia. Tutaj zabrakło mi tylko tego, że nie pojawiły się
refleksje Hermiony w baśni - że czeka na swojego wybawcę, tylko w końcówce widnieje jedno zdanie, w którym dowiadujemy się, że była smutna ("Znalazł ją – siedziała na głazie, szlochając 
i ubolewając nad swym losem."). Ciekawie połączenie typowych baśniowych postaci z bohateriami z "Harry'ego Pottera". Dobrze została przedstawiona lista partnerów Granger razem z historią ich 
związku. Co mi nie pasuje? Że w walce Harry rezygnuje. W końcu to Gryfon i coś mi nie gra z jego zachowaniem (nawet w przełożeniu na związek).

Ortografia, interpunkcja, poprawność stylistyczna - 6,5 pkt.
Bardzo rzucają się w oczy błędy w dialogach:
Po wypowiedzi bohatera stawiaj kropkę (lub wykrzyknik albo znak zapytania) gdy nie ma żadnego tekstu dalej, czyli tutaj:
"-Zachowujesz się jak nauczyciel na lekcji – mruknęła wnuczka" // po słowie "wnuczka" kropka.
"-Au! – oburzyła się" // po słowie "się" kropka.

"Dziękuję za twą pomoc. Jestem ci dozgonnie wdzięczna. – rzekła, trochę uspokojona – Chodźmy do zamku." // dlaczego po 'wdzięczna' jest kropka? Przecież to, co zawiera notka odautorska, 
powiązane jest z kwestią dialogową. I po 'uspokojona' kropka.

Gdy notka odautorska nie ma związku z kwestią dialogową, to stawiamy kropkę, a "rzekła", przecież odnosi się do wypowiedzi. Poprawnie byłoby np: 
Dziękuję za twą pomoc. Jestem ci dozgonnie wdzięczna. - Obdarzyła go nieśmiałym uśmiechem. - Chodźmy do zamku.
Niektóre dialogi są zapisane dobrze, w innych znajdują się błędy. Może to z pośpiechu? To tylko niektóre przykłady, polecam przejrzeć pracę jeszcze raz przed udostępnieniem.

Inne uwagi - 4 pkt.
Nie spotkałam się jeszcze z miniaturką przeplataną baśnią - świetna inspiracja! To takie proste, a jednocześnie ładnie to zostało ujęte, bo mieć
pomysł i napisać to jedno, ale mieć pomysł i ładnie to ująć - to już co innego.

Uwagi: popracuj jeszcze nad sposobem zapisywania dialogów, ale wszystko inne jest w porządku.

W sumie: 21,5 punktów.